Šírenie klamstiev v internetovej dobe – praktická ukážka

Autor: Ľuboš Saloky | 28.1.2015 o 17:15 | Karma článku: 6,74 | Prečítané:  1763x

Internet je nástroj, ktorý používame pre prijímanie, alebo odovzdávanie informácií. Tak ako každý iný nástroj, aj internet má svoje obmedzenia. Neodlišuje pravdu od propagandy, či očividného klamstva.

Často sa stáva, že „bez vetra sa ani lístok nepohne“. Prečítame si správu, o ktorej hodnovernosti pochybujeme, ale nie sme si istí, či predsa len nie je pravdivá. Občas sa však propagandistické triky a nástroje ukážu v plnej nahote.

Na stránke http://www.zerohedge.com/news/2015-01-17/russian-invasion-survival-manual-be-issued-citizens-european-union nájdeme článok, ktorý pojednáva o tom, že občania EÚ dostávajú manuál s inštrukciami, ako sa správať v prípade ruskej invázie. Odhliadnuc od hlavnej témy článku, v článku je ako jeden zo zdrojov uvedený http://www.shtfplan.com/headline-news/putin-strikes-back-russia-cuts-off-european-gas-supplies-starts-selling-dollars-the-decision-has-been-made_01152015, kde sa píše, že dodávky ruského plynu do Európy práve klesli o 60%. Preklik na tento článok je pod textom „made two key strategic moves“.

Manuál s inštrukciami hore dole, ja som žiaden nedostal, ale ten pokles dodávok plynu vyzerá vážne. Hrozí nám ďalšia plynová kríza. Poďme sa však pozrieť hlbšie do druhého menovaného článku, odkiaľ táto informácia prichádza. Stránka shftplan.com odkazuje na iný článok zo ZeroHedge - http://www.zerohedge.com/news/2015-01-14/russia-cuts-ukraine-gas-supply-6-european-countries, preklik je vo vete „According to reports via Zero Hedge, the effect has been almost instantaneous“ pod slovami „Zero Hedge“.

V tomto článku sa hovorí o kompletnom odstavení dodávok ruského plynu do šiestich krajín. A aký je zdroj informácií pre tento článok? Odvolávajú sa na článok http://www.dailymail.co.uk/news/article-1106382/Europe-plunged-energy-crisis-Russia-cuts-gas-supply-Ukraine.html.

Posledný menovaný článok je koncovým zdrojom, na nikoho iného sa v tomto článku neodvolávajú. Pozornejšiemu čitateľovi však neunikne, že sa spomína „Czech EU Presidency“ a tu už je to jasné – Česká republika bola predsedníckou krajinou EÚ v prvom polroku 2009.

Čiže niekto našiel starší článok z predchádzajúcej plynovej krízy, ktorý neobsahoval konkrétne dátumy. Napísal o tom článok, ako keby šlo o aktuálnu informáciu. Článok prevzali ďalší a ďalší. Informáciu prevzali aj iní, všetci s ňou pracovali, ako keby bola správa aktuálna. Napríklad:

Ako teda vyzerajú jednotlivé kúsky propagandistickej mašinérie:

  • Zavádzajúce nadpisy: manuál s inštrukciami o ruskej invázii nedostávajú občania celej EÚ, ale občania Litvy,
  • Premiešanie propagandy s pravdivými informáciami: v článkoch je viackrát odkaz na informáciu z agentúry Bloomberg o zámere postaviť nový plynovod do Turecka, spomína sa eurokomisár Maroš Šefčovič. Navodzuje sa dojem, že ide o čerstvé informácie, nikomu by nenapadlo, že pôvodný zdroj je niekoľko rokov starý,
  • Vyvolávanie strachu: pocit, že o niekoľko dní budú studené radiátory, nechá málokoho chladným,
  • Krížové prelinkovanie článkov – jednotlivé zdroje na seba odkazujú navzájom, vytvárajú dojem, že „tak to už určite musí byť pravda, každý o tom hovorí“,
  • A nakoniec očividné klamstvo, na ktorom je to celé postavené – pôvodným zdrojom je niekoľko rokov starý článok, zatiaľ čo všetky ďalšie články sa tvária, že ide o aktuálnu správu.

Internet je nástroj. Tak ako všetky ostatné nástroje, dá sa použiť pre skutočne rôznorodé ciele. Klamlivé informácie sa nezriedka šíria oveľa efektívnejšie ako tie pravdivé, tak ako v reálnom živote.

Možno by niekoho napadlo, že „nečítaj články z lokalít, ktoré si menoval a budeš kľudne žiť“. To je veľká pravda. Spravodajské portály mainstreamových médií nám robia predvýber informácií a filtrujú ich. Je to takto optimálne, keďže nie je efektívne, aby si každý sám overoval pravdivosť každej informácie, ktorú si prečíta. Navyše, nikto nemá čas preklikávať sa reťazou článkov a hľadať, kde došlo k dezinterpretácii. Ani ja to bežne nerobím. Vybral som si len jeden konkrétny prípad, ktorý som detailnejšie rozpracoval v tomto blogu.

Na druhej strane, myslím si, že spravodajské portály ustupujú do úzadia a do popredia sa dostáva priamy preklik na článok z Facebook statusov našich priateľov. Tam už nám žiaden predvýber správ nefunguje. Skôr či neskôr, budeme musieť sami priložiť ruku k dielu a filtrovať si informácie, nik to za nás nespraví.

Pikoška na záver, neviem či ste to niekedy zažili, ale vyvracanie propagandy má svoju dynamiku. Tie správy, že bol zastavený plyn, som čital pred niekoľkými dňami (14. 1. 2015) a bolo mi zjavné, že informácia nie je pravdivá a že je tam odkaz na starý článok. Napriek tomu som dva týždne (do 28. 1. 2015) hľadal odvahu o tom napísať blog. Veď čo ak by sa ukázalo, že na tom predsa len bolo niečo pravdy? Taká sila je v propagande. Vedia, ako to správne napísať, aby sa tí, ktorí prehliadnu pavučinu lži, radšej neozvali. Až po dnešnom rannom overení, že radiátor je stále teplý, som sa dokopal k tomuto blogu. Aj tak sa nezbavím pocitu, že zle dopadnem v diskusii k blogu, keď predsa len vypnú ten plyn.

Desím sa myšlienky, koľko iných tém je takto manipulatívne spracovaných. Prajem nám veľa šťastia v boji s informačným znečistením.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?