Život v divočine znalostnej ekonomiky (2. časť)

Autor: Ľuboš Saloky | 12.9.2013 o 16:41 | (upravené 13.9.2013 o 12:47) Karma článku: 4,64 | Prečítané:  387x

Nevyhnutnou podmienkou prežitia v znalostnej ekonomike je schopnosť zvládnuť zmenu. Ale nie všetko sa mení. Niekedy zmeny bezmedzne akceptujeme, inokedy zmeny odmietame, niektoré zmeny veľmi zjednodušujeme, iné zmeny idú úplne nesprávnym smerom.

Zmeny, ktoré idú nesprávnym smerom - otroci vlastnej pohodlnosti

Tu by som prilinkoval podnetný blog od Tibora Javora „Dlhé čakanie na objav". Nie je náhodou človeku až príliš dobre? Nie sú technológie nositeľmi balastu? Znalosti sú na dosah ruky, ale ľudia si radšej začetujú. Hodia na Facebook fotku jedla, ktoré mali na obed. Popozerajú pekné baby.

Na druhej strane, ako sa máme prehrabovať v miliardách dokumentov, ktoré na webe sú? Ako nájsť tie relevantné, užitočné a použiteľné informácie? Nečudo, že sme informáciami priam zavalení - hovoríme tomu „Information overload".

Popieranie zmien

Tak, ako alkoholik odmieta priznať svoju závislosť, môžeme poprieť prakticky akúkoľvek zmenu. Ide o „denial" - ľudské ego sa tým bráni pred úzkosťou a strachom. Avšak faktom je, že spoločnosť sa s nástupom znalostnej ekonomiky mení. Načrtol som to v prvom dieli tejto minisérie, viacmenej čerpám z myšlienok Alvina Tofflera. Snaha popierať zmeny pravdepodobne bude viesť k ich nahromadeniu a následne k väčšej životnej kríze.

Bezmedzná akceptácia zmien a ich glorifikácia

Nie každá zmena je zmena k lepšiemu. Hovorí sa, že nebabri do toho, čo funguje.  Rôzne variácie tohoto pravidla sa objavujú takmer v každej oblasti života.

Z tejto oblasti je aj snaha o zmenu vo vnímaní toho, čo je správne. Morálny relativizmus je súčasťou reality doby. Existencia akejkoľvek všeobecnej pravdy, dobra alebo zla, je popieraná. Akékoľvek nepríjemné informácie sa jednoducho v mene politickej korektnosti zakryjú a takto sa aj súvisiace problémy zamaskujú namiesto toho, aby sa riešili. Na druhej strane, priznajme si, odlíšiť to nemenné od premenného je celoživotná úloha a vyžaduje riadnu dávku múdrosti.

Niekedy si zas myslíme, že všetko sa dá zmeniť k lepšiemu. A tak netrpezlivo odstraňujeme korupciu, byrokraciu, rodinkárstvo a podobne. Každopádne, tieto javy sa vyskytovali tisícky rokov a nebude to také ľahké sa ich zbaviť. Trpezlivosť ruže prináša. Znalostná ekonomika nerieši každý problém a niet nebezpečnejšiho človeka ako je ozbrojený muž s utopickými predstavami.

Ako prežiť v meniacom sa prostredí

V odvetví informačných technológií  (v oblasti správy systémov) platí pravidlo, že 80% zlyhaní ľudského faktora je spôsobených zmenami v systémoch. Do úplnej dokonalosti doviedli túto myšlienku v diele „The Mythical Man-Month", kde autor pracuje s pojmom „irreducible number of errors", čiže „neredukovateľné množstvo chýb". Každý zložitý systém obsahuje určité množstvo chýb, ktoré sa nedajú odstrániť - ak by sme sa pokúsili ich odstrániť, z dôvodu zmien v systéme vyrobíme ešte viac chýb, ako bolo v pôvodnej verzii systému. Pri častých zmenách teda nutne dochádza k chybám. Dôležitá teda nie je bezchybnosť systému, ale jeho robustnosť - schopnosť odolávať nepredvídateľným okolnostiam. Pomôže aj redundancia - nemôže byť všetko stavené na jednej karte.

Aj pravidlá hry o to, kto je úspešný, sa trochu menia. Dá sa tušiť, že v znalostnej ekonomike nevyhrávajú tí najväčší ani najsilnejší, ale tí, ktorí sa vedia efektívne a vo vhodných pripadoch prispôsobovať meniacemu sa prostrediu. Ale o tom niekedy nabudúce.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?