Kam kráča odvetvie informačných technológií?

Autor: Ľuboš Saloky | 10.3.2013 o 13:26 | (upravené 10.3.2013 o 13:42) Karma článku: 5,22 | Prečítané:  672x

Pod pojmom informačné technológie v súčasnosti chápeme použitie počítačovej techniky na uskladnenie, spracovanie, prenos a úpravu dát. Je to skutočne to, čo potrebujeme?

Pozrime sa bližšie na hierarchiu „DIKW“. Dáta, informácie, znalosti, múdrosť. Dáta sú fakty, signály, respektíve výsledky pozorovaní. Informácie sú interpretované, zotriedené alebo sumarizované dáta, teda zmysluplné dáta. Znalosti sú organizované pravidlá a postupy pre aplikáciu informácií do reálneho života. Múdrosť je schopnosť odlíšiť dobré od zlého.


Po prečítaní článku s provokatívnym názvom „IT oddelenia sa stali absolútne zbytočnými“ som si povedal, že s tým budeme musieť niečo robiť. V článku sa konštatuje, že IT sú „zložité“, „nákladné“, „večne meškajúce“, „bez kontaktu s realitou“, „používajúce svoj vlastný jazyk“ a „čoraz viac zaostalé“. Obmedzujeme sa na poskytovanie notebookov s MS Office, sem tam podhodíme používateľom SharePoint server alebo iný nástroj pre kolaboráciu. Skrátka, poskytneme hardvér, softvér, v lepšom prípade pridáme počítačovú bezpečnosť. Len málokedy máme vplyv na to, ako spoločnosť pracuje s informáciami, buduje znalosti a ako inovuje.


Čo je vlastne úlohou špecialistu informačných technológií? V článku sa spomína, že úlohou manažéra pre IT je „mať solídny dopad na to, ako firma pracuje s informáciami“. Myslím si, že to platí pre všetkých, ktorí pracujú v odvetví IT. Špecialista informačných technológií ďalšej generácie je ten, kto vie používať informácie, znalosti a technológie ako nástroje neustálej inovácie. Jeho úlohou je ovplyvňovať biznis model firmy. Neimplementuje technológie. Implementuje zlepšenia prostredníctvom technológií.


Možno by sa niekto mohol opýtať, že „prečo do toho babreš, nedotýkaj sa toho, čo funguje“. Myslím si, že už nastal čas prestať si namýšľať, že všetko je OK. IT špecialisti strácajú svoju konkurenčnú výhodu, pretože miliardy ľudí si neustále zvyšujú úroveň svojich IT znalostí. Ako hovoria východniari, "Co ňeška rekord, jutre norma". Ďalej v rámci outsourcingu sa pracovné miesta presúvajú do čoraz lacnejších krajín. Je čas sa posunúť v hierarchii DIKW a povedať si, dát máme dosť, je čas začať pracovať s informáciami a pretvárať ich na znalosti. A možno časom, snáď to bude ešte v preddôchodkovom veku, dosiahnuť aj určitý stupeň múdrosti.


Dáme si ešte vtip na záver:


Kde je múdrosť?
– Stratená v znalostiach.
Kde sú znalosti?
– Stratené v informáciách.
Kde sú informácie?
– Stratené v dátach.

Zdroje:
https://www.vedatechnika.sk/Blog/Lists/Posts/Post.aspx?ID=84
http://www.businessinsider.com/it-departments-have-become-completely-useless-2013-3
http://en.wikipedia.org/wiki/DIKW_Pyramid
http://en.wikipedia.org/wiki/Information_technology

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

TECH

Miliardy ľudí čoskoro zažijú nevídanú klímu

Klimatická zmena prebieha nad zemou rýchlejšie ako nad oceánmi. Takmer polovica dnes žijúcich ľudí zažije podnebie aké nepoznáme

DOMOV

Sudca Hrubala: Neviem, či bol Procházka politická objednávka. Vyzerá to tak

Združenie Za otvorenú justíciu sa zrejme zmení na think-tank.

DOMOV

Kaliňák nechal schátrať ubytovňu pre policajtov. Teraz sa jej chce zbaviť

Ministerstvo zaplatilo 175-tisíc za projekt, ktorý skončil v koši.


Už ste čítali?