Štandardizácia v oblasti cloud-computingu

Autor: Ľuboš Saloky | 12.5.2011 o 8:26 | (upravené 12.5.2011 o 8:41) Karma článku: 4,02 | Prečítané:  1098x

Čo je to cloud? Na všeobecný pojem cloud computing sa pozerám z pohľadu IT administrátora vo firemnom prostredí. Chápem ho ako dynamické poskytovanie výpočtových zdrojov, ktoré nie sú viazané na špecifický hardvér alebo lokalitu. Zákazník cloudových služieb spravidla netuší, aké sú parametre infraštruktúry, ktorá službu poskytuje, ani akým spôsobom je dosiahnutá požadovaná kvalita služby. Definované sú len parametre v oblasti bezpečnosti, dostupnosti, kapacity, výpočtového výkonu, odolnosti voči výpadkom a podobne. Slovo „cloud" má vyjadrovať, že služba je prevádzkovaná na „nejasnej, zahmlenej" infraštruktúre, ktorá však spĺňa požadované parametre. Cloud infraštruktúry sa delia na základe typu poskytovanej služby a spôsobu jej prevádzkovania, bližšie informácie tu.

Prečo cloud?

Biznis sa mení. Rýchlo. Organizácie inovujú, zlučujú sa, prechádzajú na nové verzie softvéru, rušia alebo odpredávajú svoje divízie. IT administrátori musia reagovať na neustále sa meniace prostredie. Infraštruktúra musí byť dynamická, tak ako je dynamické prostredie, v ktorom  sa nachádza. Dôležitá je aj úspora času a rýchlosť reakcie na zmeny. IT infraštruktúra súčasnosti spravidla obsahuje mnoho závislostí medzi jednotlivými prvkami. Z hľadiska nákladov je nutné vedieť rýchlo uviesť do prevádzky zmenené komponenty systému tak, aby neboli narušené závislosti medzi nimi.

Prečo štandardizácia?

Cloud computing vyžaduje, ak má byť nákladovo efektívny, štandardizáciu. Inak bude veľmi náročné dodržať zákazníkovi deklarované parametre služby. V článku sa budem zaoberať niektorými prístupmi k štandardizácii, ich výhodami a rizikami.

Štandardizácia v oblasti komponentov - hardvéru a softvéru

Jeden z prístupov k štandardizácii je obmedzenie výberu hardvéru a softvéru. Zamýšľaným cieľom je zníženie cien dodávateľov a zníženie nákladov na školenia zamestnancov. Tento postup v niektorých prípadoch môže nepriamo viesť k vyšším výdavkom. Naviazaním sa na úzku skupinu dodávateľov sa znižuje ich motivácia k súťaživosti. Môže dôjsť ku komparatívnej nevýhode, ak sú dodávatelia pomalí pri implementácii najnovších technológií.

Štandardizácia v oblasti procesov

Ďalším prístupom je vývoj detailne popísaných procesov pre správu a údržbu infraštruktúry, špecifikácií a ďalšej dokumentácie.  Cieľom je zachytiť znalosti zamestnancov a umožniť ich opätovné použitie v prípade výpadku kľúčového personálu, alebo pre zníženie nákladov na pridávanie nových prvkov do systému. K rizikám patrí nutnosť konzistentne interpretovať a dodržiavať štandardy. Nanešťastie, neexistuje dvojica ľudi, ktorí by pochopili špecifikáciu rovnakým spôsobom. Veľkú pozornosť je potrebné venovať výnimkám zo špecifikácie, ak sa vyskytnú. Operátori zvyknutí na vysoko štandardizované prostredie budú mať väčšie ťažkosti so zvládaním rôznych výnimiek v porovnaní s operátormi pracujúcimi v rôznorodom prostredí. Preto sa hovorí, že „poriadok je pre blbcov, inteligent zvláda chaos".

Pre zníženie rizika je možné v niektorých prípadoch implementovať vynútenie štandardov. Príslušný softvér by teda neumožnil operátorovi vykonať konfiguračné zmeny, ktoré nie sú v súlade so štandardom. K zaužívaným prístupom patrí kontrola prístupových práv, ako aj vytváranie poloautomatických softvérových nástrojov s používateľským rozhraním obsahujúcim obmedzené možnosti.

Modulárna architektúra

Pri tomto prístupe sa infraštruktúra rozdelí na viacero komponentov, ktoré pracujú nezávisle. Nemusí ísť o konkrétny hardvér, delenie môže byť aj na logickej úrovni.  Zameriavame sa na štandardizáciu rozhraní medzi komponentmi. Tu však platí, že modulárnosť môže byť drahá. Technici a inžnieri musia mať znalosti nutné pre udržiavanie širokej škály zariadení a softvéru. Rizikom môže byť strata kľúčového personálu u komponentov, ktoré obsahujú staršie technológie. Motivácia nových zamestnancov naučiť sa obsluhovať zastaralé technológie je nízka.

OK, každý prístup má svoje riziká. Ako sa s tým vysporiadať?

Zázračný recept neexistuje, avšak je možné vnímať dynamiku vývoja a uplatňovať jednotlivé postupy pre nákladovo efektívne zvládanie zmien.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Slobodné a rozvedené matky sú moderné vdovy, tvrdia Kotlebovci

Kotlebovci cielia na zraniteľné skupiny s najväčšími finančnými problémami.

PLUS

Európa sa hýbe smerom, akým chce Merkelová

Angela Merkelová bola v posledných rokoch tvárou Európskej únie. Bez domáce podpory to bude mať oveľa ťažšie.


Už ste čítali?