reklama

Život v divočine znalostnej ekonomiky (3. časť)

Presné pokyny, čo a kedy robiť. Jasný kariérny postup. Lojálnosť. Hierarchický strom riadenia. Kreativita a podnikateľský duch? Netreba. Takto to zväčša funguje. Ale človek intuitívne pozoruje, že niečo sa mení.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Ako som už spomínal v prvom dieli, znalostná ekonomika so sebou prináša zmeny vo fungovaní spoločnosti, firiem a organizácií. K existujúcim zdrojom bohatstva sa pridáva ďalší - znalosti. Tento nový zdroj má trochu iné vlastnosti ako ostatné zdroje (pôda, nerastné suroviny, továrne , ...). Znalostná ekonomika nie je zhora limitovaná obmedzenými zdrojmi. Znalosti sa dajú zdieľať, vhodným zdieľaním sa rozširujú, do popredia sa dostáva spolupráca namiesto represie.

Znalostná ekonomika má však aj svoje menej svetlé stránky. Ako keby podporovala nedokonalú konkurenciu. Systém, ktorý ovládol trh ako prvý, si spravidla udržiava dlhodobú výhodu. Pri stolných počítačoch sme zvyknutí na Windows, pri mobiloch na Android, pri sociálnych sieťach preferujeme Facebook. Zvyk je železná košeľa. Posťažujeme sa, ale ďalej sa držíme starých obyčajov.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tomu sa prispôsobujú aj firmy a organizácie. Je potrebné čo najskôr obsadiť trh. Asi to nik z relevantných hráčov neprizná nahlas, ale rýchlosť práce sa stáva dôležitejšou ako kvalita. A produkt sa začne predávať skôr, ako je dokončený.

Mení sa aj spôsob riadenia. Pomaly fungujúce byrokracie sú nahradzované decentralizovaným systémom s prechodnými tímami (adhokracia). Veľmi dôležitá je schopnosť prispôsobovať sa zmenám a inovovať. Manažmenty firiem bojujú o úzku skupinu talentovaných zamestnancov a snažia sa udržať si kľúčových ľudí.

Pre zrýchlenie komunikácie vnútri organizácie sa často opúšťa klasický hierarchický model s množstvom predpisov a prekážok. Je nahradzovaný sieťou. Komunikácia sa stáva viac priamou, medzi oddeleniami už viac nie je vedená skrze nadriadených. Niektoré firmy experimentujú so zásadnou zmenou v riadení, kde rola nadriadeného sa transformuje na motivátora.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Mení sa aj spôsob práce. Už to nie je „organization man", bezmocná ovca v obrovskej hierarchii. Hierarchická štruktúra môže byť doplnená sieťou projektových tímov. Alebo sa aspoň neustálymi zmenami prispôsobuje novým podmienkam. Trvanie sociálnych vzťahov sa skracuje, stávajú sa dočasnými. Vytvárajú sa „ad hoc" tímy. Slovo je z latinčiny, znamená „pre tento účel".

Na prvý pohľad, prechod na dočasné organizačné jednotky sa nemusí zdať významný. Tieto jednotky nemusia nahrádzať permanentné štruktúry, ale potláčajú ich vplyv. To oslabuje lojalitu jednotlivcov a autoritu hierarchickej štruktúry. Tradičné štruktúry, optimalizované pre prácu v predvídateľných a stabilných podmienkach, majú ťažkosti efektívne reagovať na radikálne zmeny v prostredí. Principiálne nové úlohy vyžadujú spracovanie väčšieho množstva informácií v porovnaní s rutinnými úlohami. A tieto informácie musia tiecť stále rýchlejšie. Rôzne výpadky a prestoje sú stále drahšie. Následne dochádza k bodu, keď sa systém postupne dostáva do chaosu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Nezávisle od toho, autorita hierarchickej štruktúry je oslabovaná hordami špecialistov, ktorých špecializácia je taká úzka, že im nikto nerozumie. Manažment je stále viac závislý na rozhodnutiach týchto expertov. Stráca svoj monopol na rozhodovanie.

Stále však platí, že žiaden trend nie je nezvratný. Byrokracia je stále najlepšou formou organizácie pre rutinné operácie s občasnými zmenami. Na druhej strane, toto je práve oblasť práce, do ktorej intenzívne zasahuje postupujúca automatizácia.

Takže čo nás čaká a neminie? Odhadnúť vývoj je náročné, priam nemožné. Avšak stále môžeme zlepšovať svoju pripravenosť na budúcnosť a sledovať dianie okolo seba. Tak ako vodič, ktorý ide po diaľnici, sa nedíva dva metre pre seba, ani my si nemôžeme dovoliť zatvoriť oči pred budúcnosťou.

Ľuboš Saloky

Ľuboš Saloky

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v sektore informačných technológií. Zaujímam sa o to, ako svet funguje. Zoznam autorových rubrík:  ITNezaradené

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu