reklama

Život v divočine znalostnej ekonomiky (1. časť)

Začína sa to drinou. Životné potreby musia byť naplnené. Ale ako to potom pokračuje? Krátky pohľad na základy fungovania znalostnej ekonomiky.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

1. Drina, ale v hlave kľud.

Robiť od svitu do mrku, aby sa otrokár alebo feudál mal dobre. Samostatné myslenie sa nevyžaduje, skôr škodí. Len by človek rozmýšľal, prečo niekto drie a druhý nie. Do popredia sa dostáva rozdelenie ľudí na tých, ktorí poskytujú svoju pracovnú silu a na tých, ktorí vlastnia zdroje. Napríklad pôdu, zlato, zbrane a podobne. Pracovná sila je v ľudskej populácii rozdelená rovnomerne, ale zdroje sa koncentrujú. Nefunguje to tak, že každý má pol hektára. Jeden má stotisíc hektárov pôdy a státisíce ľudí nulu. Vzniká koncentrácia moci a represívny systém, ktorým sa musí udržiavať aktuálne mocenské rozdelenie.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

2. Začína sa to komplikovať.

Chodiť do školy, kde nám presne povedia, čo máme vedieť. Potom do práce, výroba musí bežať, raz-dva-tri, presne podľa pokynov. Samostatné myslenie je sčasti podporované. Rozdelenie na pracovnú silu a vlastníkov zdrojov by mohlo trochu ustúpiť, nie? Ale systém sa bráni. Vlak je rozbehnutý a zmeny nie sú jednoduché. Niekoho napadne, že namiesto represie by sa dal použiť preventívny systém. Iný by chcel decentralizovať, demokratizovať, humanizovať, znárodňovať a podobne. Fakt pestrý zoznam riešení. Ale technické vymoženosti ako možnosť dopravy na veľké vzdialenosti, možnosť masovej produkcie a spracovania spôsobujú ešte vyššiu koncentráciu zdrojov. Nakoniec ľudstvo vytvára inštitúcie a organizácie s takou koncentráciou moci, že rozhodnutím jednotlivca ja možné zničenie celej civilizácie.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3. Divočina.

Zrazu človek musí myslieť. Nie len na to, ako vyriešiť problém, ktorý mu niekto zadal. Zrazu je potrebné nájsť si prácu, nájsť medzeru na trhu, priebežne sa vzdelávať, reagovať na zmeny. Kedysi sme sa učili, ako pracovať. Teraz sa učíme, ako sa učiť, ako motivovať druhých, ako komunikovať.

Do popredia sa dostávajú znalosti a zručnosti. Avšak tie neumožňujú koncentráciu moci. Ale nie len to je na aktuálnych zmenách zaujímave. Rozsah znalostí a zručností nie je zhora limitovaný. Už to nie je zápas o obmedzené zdroje. Za povšimnutie stojí aj fakt, že znalosti a zručnosti sa zdieľaním rozširujú. Ak niekomu zoberiete pôdu alebo zlato, máte viac a druhý má menej. Ale so znalosťami to funguje inak. Zdieľaním sa rozširujú. Dobre vedená diskusia obohacuje každého zúčastneného. Ako keby už nebol zápas o obmedzené zdroje to jediné, čo človek dokáže. Tvoriť hodnoty je možné aj spoluprácou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Ďalšou zaujímavou otázkou je, ako prežijú aktuálne zmeny inštitúcie, spoločenstvá a organizácie. Byrokratické aparáty, nezvyknuté na akúkoľvek zmenu a na prispôsobovanie sa, majú zrejme pred sebou ťažké časy. Aj spôsob riadenia sa mení. Už nestačí len vydávať príkazy, pracuje sa s motiváciou človeka, viac sa deleguje, prebieha zápas o talentovaných zamestnancov. Niekde som čítal, že malé a stredné firmy v USA zamestnávajú polovicu pracovnej sily, ale generujú dve tretiny HDP. Ako keby sa tí menší vedeli rýchlejšie prispôsobiť.

Ale život nie je taký jednoduchý, ako by sa mohlo zdať. Stále zápasíme o zdroje, vedieme vojny, kradneme, tunelujeme, zabíjame. Vývoj nie je lineárny. Je to skrátka divočina. Navyše ani tí, ktorí majú pod kontrolou zdroje a moc, ešte nepovedali posledné slovo.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Asi už je z kontextu jasné, že som písal o ekonomike agrárnej, industriálnej a znalostnej. Ten pojem znalostnej ekonomiky sa mi nezdá veľmi vhodný. Ide tu aj o zručnosti. Podľa mňa šikovný kvalifikovaný robotník rozumie dnešnej dobe lepšie ako človek, ktorý sa celý život hrabe v papieroch a dáva druhým najavo, aký je dôležitý.

Nerozumiete tomuto článku? Ani ja tej divočine veľmi nerozumiem. Ak by ste chceli a vedeli dohodiť zopár podnetov, ako funguje divočina, pridajte ich do diskusie pod článkom. Mojím cieľom nie je vysvetliť fenomén znalostnej ekonomiky, skôr sa snažím o vhodné podnety pre uvažovanie. Ako bolo spomenuté, aby sa rozširovaním znalostí obohatil každý, kto číta alebo komentuje tento blog.

Na začiatok by som snáď mohol hodiť link na ukážky z knihy Alvina Tofflera PowerShift: Knowledge, Wealth and Violence at the Edge of the 21st Century. A pre zástancov názoru, že vývoj nie je lineárny a že násilie má stále budúcnosť, pripájam tento link.

Ľuboš Saloky

Ľuboš Saloky

Bloger 
  • Počet článkov:  11
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Pracujem v sektore informačných technológií. Zaujímam sa o to, ako svet funguje. Zoznam autorových rubrík:  ITNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

752 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu